Letní dovolená mezi ledem v nekončícím slunci – Grónsko

Pokud chcete zažít vskutku dobrodružnou a nevšední dovolenou? Neláká Vás pobyt v horku u moře a naopak dáte přednost severské zimě? Poměrně mnoho lidí už navštívilo Island, ale jestli Vám ani to nestačí, zkuste něco ještě extrémnějšího – Grónsko. Věřte, že zde zažijete opravdu výjimečnou dovolenou. Právě mnoho cestovních kanceláří nabízí v rámci zájezdu na Island i návštěvu Grónska, největšího ostrova na světě.

Základní grónská fakta

Několik základních údajů:

  • rozloha 2 166 000 km2 (ČR má necelých 80000 km2)
  • počet obyvatel cca 56000
  • hlavní město Nuuk (cca 14000 obyvatel), další města Sisimiut, Qaqortoq, Paamiut, Narsaq
  • měna dánská koruna
  • asi 84 % tvoří zaledněný povrch
  • oficiální měna dánská koruna (DKK)

Přestože Grónsko geograficky leží v Severní Americe, je autonomní součástí Dánska, s nímž má společnou nejen měnu, ale i monarchu. Grónsko má svou vládu i parlament a rovněž svůj úřední jazyk grónštinu. Domluvíte se však i dánsky. Grónská vlajka symbolizuje plovoucí led na moři. V zimě je tam skoro pořád tma a naopak v létě slunce téměř vůbec nezapadá, například v červenci je východ Slunce po 3. hodině ranní a zapadá kolem půlnoci.

Přeložíme-li anglický název Greenland, tedy zelená země, příliš to rázu Grónska neodpovídá. Původní název pochází od obyvatel, Inuitů a zní Kalaallit Nunaat neboli Země lidí.

Poloha a jak se tam dostat

Grónsko je největším ostrovem a leží severozápadně od Islandu v arktické oblasti Severní Ameriky. Jelikož je úzce svázané s Dánskem, lety do Grónska často směřují z Dánska. Pouze přibližně 16 % pobřeží je obyvatelnou rozlohou. Obyvatelné je především jihovýchodní a jihozápadní pobřeží. Díky rozloze v Grónsku fungují 4 mezinárodní letiště – Nuuk, Kangerlussuaq, Kulusuk a Narsaq a dále několik vnitrostátních. Není potřeba vízum, pouze návštěva vojenské základny Thule-Pituffik vyžaduje povolení. Další možnosti příletu do Grónska jsou z Islandu či z Kanady, ke které je vzdáleností nejblíže. Nevýhodou jsou drahé letenky, zpáteční Praha – Nuuk vyjde asi na 75000 Kč , což není málo. Důvodem je neexistence charterových letů.

Nejvhodnější doba návštěvy Grónska je léto – je nejtepleji a především je světlo. V zimě v arktických mrazech a téměř stálé tmě byste příliš nezažili a nepoznali.

Podnebí a počasí – i v létě se pořádně oblečte

Podnebí je typicky arktické a počasí se často rychle mění. V zimě mohou klesat teploty i pod -50 °C, v létě málokdy vystoupí nad 10 °C. Tudíž i v létě je třeba se pořádně nabalit, nevyzpytatelný je především silný vítr. Ze slunečného dne se rychle může stát nepříjemná sněhová vánice nebo silný déšť. V létě počítejte s komáry.

Krajina

Většinu ostrova pokrývá led a obydlené pobřeží je typické pro arktické oblasti. Nejsou zde téměř žádné stromy, krajina je pustá a pokrývají ji mechy a porosty trav. Přesto i zde v létě rozkvetou barevné květiny.

Ubytování od hotelu po opuštěné chaty

Možnosti ubytování v Grónsku jsou poměrné rozmanité. Ve městech najdete i hotely a ubytovny, mnohdy velmi dobře vybavené. Hotely byly postaveny poměrně nedávno díky vzrůstajícímu zájmu o Grónsko. Specialitou jsou námořnické domy, které sloužily dříve jako ubytovny pro námořníky, často je vedle nich i restaurace. Ve větších městech fungují i studentské ubytovny, jsou však otevřeny jen v létě. Nízký komfort nabízejí opuštěné chaty roztroušené v krajině, nejsou označeny v běžné mapě. Je to zdarma, avšak nezamykají se a jsou velmi skromně vybaveny. Jako nouzový nocleh ve sněhové vánici jsou však luxusem. Na jihu Grónska jsou k dispozici ovčí farmy, jsou poměrně levné. V případě zájezdu s CK nemusíte ubytování řešit.

Nuuk, Sisimiut a Ilulissat

Něco málo o hlavním městě. Na naše poměry je to malé město se zhruba 14000 obyvateli. Je tu však veškerá vybavenost, jakou běžně máme u nás – supermarket, čerpací stanice, nemocnice, restaurace, divadlo, kino či muzeum umění a krytý bazén. Přibližně 4 km východně je mezinárodní letiště Nuuk. Lety jsou zde především místní, ale létá i linka do islandského Reykjavíku či Keflavíku.

Druhé největší město Grónska, Sisimiut, se svými přibližně 5500 obyvateli je pro nás malým městečkem. Také zde najdeme potřebnou vybavenost podobně jako v Nuuku a nechybí ani nemocnice.

Na seznamu UNESCO najdete také Ilulissat – městečko, kde se odlamují kry z ledovce a plují v zálivu. Podívejte se sami na krátké  video odlamujících se ker.

Proč vlastně do Grónska jet

Grónsko je pro ty, kteří chtějí zažít něco neopakovatelného. Vydejte se na daleký arktický sever. Je to něco jiného než Norsko a Island. Objevte krásu ledové přírody, projeďte se po grónském ledovci se psím spřežením a zažijte polární dny takřka nekončícího světla. V krátké době tmy můžete spatřit magickou hru nebeských barev – polární zář. Nejdelší den v roce, Ullourtuneq, je oslavován ve městech i v přírodě a je to národní svátek. Kouzlo podtrhuje i grónština, jazyk nám zcela nepochopitelný a nepodobný žádnému jinému, jak zní a vypadá se můžete podívat například na webu grónského rádia KNR.

Už si stačí jen vybrat dovolenou v Grónsku

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *