Ukrajina bez cestovky – co vědět před cestou

Ukrajina láká stále čím dál tím více turistů, i těch kteří do ní cestují zcela na vlastní pěst, bez cestovní kanceláře. Pokud se mezi ně řadíte i vy, tak nám dovolte, abychom se s vámi podělili na následujících řádcích o užitečné a přínosné informace, jež by se vám během této cesty mohly hodit.  

 

Peníze a ceny 

Peníze 

Oficiální měnou na Ukrajině je ukrajinská hřivna, která se dá v českých bankách a směnárnách poměrně těžko sehnat, nicméně lze častokráte požádat o její objednání, přičemž ve většině případů vám vyjdou tyto instituce vstříc. 

Nicméně jistější a častěji používanou cestu představuje směnění českých korun na dolary či eura v ČR a jejich následná výměna za ukrajinské hřivny až na místě. 

Další možností je vybrání hotovosti přímo z ukrajinského bankomatu, který vám přepočte zůstatek v korunách na hřivny. Ovšem při takovéto variantě je třeba počítat s většinou ne zrovna nízkým poplatkem za výběr v zahraničí.

Kurz koruny vůči ukrajinské hřivně je velmi nestabilní a dosti často se mění, aktuálně činí 1 Kč = 1,2 UAH.

Dněpr

Ceny 

Ceny zboží i služeb jsou ve srovnání s ČR nižší, nejlépe to lze demonstrovat na cenách potravin. Například bochník chleba seženete v místním supermarketu za v přepočtu 8 korun, kilo hovězího masa pak zakoupíte za přibližně 90 Kč. Rovněž nízké jsou zde i ceny alkoholových a tabákových výrobků, cigarety na Ukrajině pořídíte kolem 30 Kč a lahev kvalitnějšího vína kolem 70 Kč. 

Pokud vás zajímá to, na kolik vás přijde ubytování, tak jeho ceny se průměrně pohybují v rozmezí od 100 korun za lůžko ve sdíleném hostelovém pokoji až po 2700 Kč za noc v luxusním pětihvězdičkovém apartmá. 

 

Doprava 

Kvalita silnic na Ukrajině (kvalita povrchu i značení) je všeobecně horší než ve střední Evropě, tudíž je tomu v případě, že jste se do ní vypravili vlastním autem či jste si jej pronajali až na místě, což považujeme za vůbec nejefektivnější možnost, třeba přizpůsobit styl jízdy. Půjčit auto se na Ukrajině dá již v přepočtu za 400 Kč na den, přičemž ceny benzínu a nafty jsou zde znatelně nižší, než je tomu v ČR. 

Další z možností, jak cestovat po Ukrajině představuje autobusová doprava, jež je krom toho, že se dá označit jakožto nejlevnější, i velice praktickou, autobusem se totiž dá dostat i do těch nejzapadlejších vesnic. V městech pak funguje klasická MHD, zároveň zde lze narazit i na maršutky – malé autobusy, které vám zastaví kdykoliv, kdy na ně mávnete. 

Alternativu pak představuje železniční doprava, nicméně tu bychom vám spíše nedoporučili, protože železniční síť není nikterak rozsáhlá a vlaky jsou povětšinou pomalé a zastaralé. Cestování vlakem se tedy vyplatí jen mezi většími městy. Výhodou tohoto způsobu dopravy jsou relativně příznivé ceny. 

Aktivity a jídlo 

Co navštívit? 

Ukrajina doslova překypuje zajímavými památkami a místy, které rozhodně stojí za to při cestě na vlastní pěst do této malebné východoevropské země navštívit. Mezi ty námi nejvíce doporučované pak patří: 

Přírodní rezervace Askania-Nova 

Pokud jste se na Ukrajinu vydali kvůli přírodě, tak tato nejstarší tamní rezervace by jednoznačně neměla chybět v itineráři vaší cesty. Jedná se o přírodní rezervaci zapsanou na seznamu UNESCO, v níž je k vidění spousta exotických druhů rostlin a divokých zvířat, včetně divokých oslů či koně převalského.  

Černobylská elektrárna a město Pripjať 

Marně bychom hledali historickou událost, jež je s Ukrajinou více spojována než právě výbuch černobylské elektrárny. Její trosky a přilehlé, radiací zničené město Pripjať se dnes a denně stávají cílem spousty zahraničních turistů. Jedním z nich se můžete stát i vy, neboť tato místa opravdu stojí za navštívení. 

Ruské kolo – Pripjat

Tunel lásky 

Jde o přibližně tři kilometry dlouhý přírodní úkaz, jenž je tvořen stromy obklopujícími železniční trať, které vytváří efekt tunelu. Nachází se v blízkosti města Klevan ležícím na severozápadě země. 

Jaderná elektrárna – Černobyl

Kyjev

Město Kyjev skrývá nespočet krásných scenérií. Doporučujeme si před cestou přečíst něco o Euromajdanu. Při procházení Majdanu na vás dýchnou nedávné události z tohohle místa. Dále doporučujeme určitě navstívit, Kyjevskopečerská lávra, tři chrámy – Chrám svaté Žofie, Martina a Ondřeje, Golden Gate, The Motherland Monument, Národní muzeum folklórní architekury. Ve městě je opravdu nespočet míst, které můžete navštívit. Město Kyjev je určitě vhodné, pokud plánujete nějaký eurovíkend.

Golden Gate
Majdan
Kyjevskopečerská lávra

Co si dát dobrého k snědku? 

Ukrajinská kuchyně se řadí k těm nejlepším v Evropě a byl by tak tedy téměř až hřích neochutnat místní tradiční jídla. Osobně doporučujeme vyzkoušet zejména:

Boršč 

Jedná se o polévku, která je ukrajinským národním jídlem, jež se vyrábí z masového vývaru doplněného o červenou řepu, zelí, cibuli, případně i o jinou zeleninu a brambory. Často bývá dochucována a zjemňována zakysanou smetanou. 

Boršč

Pirožky

Pirožky jsou velmi chutným pokrmem z kynutého těsta plněného například masem, vejci, bramborami, zelím, houbami či tvarohem. Variant je opravdu nepřeberné množství, nicméně nejtradičnější a dle nás i nejchutnější jsou ty plněné masem. 

Kyivska Perepichka 

Klasické místní jídlo, které zakoupíte u stanice Teatralna. Jedná se o smažené těsto s párkem, cena tohohle pokrmu je 15 – 17 hřiven. Pokud jedete do Kyjeva musíte určitě tuhle pochutinu vyzkoušet.

Lisova Market

Hledáte-li místní potraviny a pokrmy určitě doporučujeme navštívit i trh Lisova. Cesta na místní trh je velmi jednoduchá, stačí se vydat metrem na zastávku Lisova. Trh se nachází cca 20 metrů od východu metra.

Market Lisova

Kultura a lidé

Valná většina Ukrajinců jsou pravoslavní křesťané. Toto náboženství je v nich pevně a dlouhodobě zakořeněno, neboť ukrajinská kultura je položena právě na křesťanských základech. Tudíž v každém městě, ale i téměř v každé vesnici, můžete narazit na kostely či obdobné náboženské stavby.  

Rovněž zde svůj velký význam mají tradice, zejména pak výroba krojů, tradiční tance a lidové písně. 

Co se týče lidí samotných, tak ti jsou povětšinou ochotní, nápomocní a pohostinní, zejména poslední vlastnost je charakteristická pro téměř každého Ukrajince. 

 

Bezpečnost

Bezpečnostní otázka se díky konfliktu s Ruskem, probíhajícímu od listopadu 2013, stala a stále bohužel je aktuální a palčivou záležitostí, jež znemožňuje, respektive znesnadňuje, cestování do některých částí Ukrajiny. 

Kvůli tomuto konfliktu se Ministerstvo zahraničních věcí ČR rozhodlo vydat varování, platné od roku 2015 až dodnes, kde důrazně doporučuje občanům České republiky necestovat do Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, oblastí zasažených právě ukrajinsko-ruským válečným střetem. Pokud se tam, i přes varování MZV rozhodnete vypravit, tak je třeba bezpodmínečně dodržovat zákaz vstupu na území, která nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů. 

Ostatní části Ukrajiny jsou bezpečné a není se v nich ani při cestování po vlastní ose čeho obávat, kriminalita je zde srovnatelná s Českou republikou. 

Samozřejmostí by pak měla být vaše všeobecná ostražitost a dodržování základních bezpečnostních pravidel a zvyklostí, například při cestování autem nenechávejte doklady, ani jiné cennosti, v zaparkovaném voze. 

 

Vízum a celní předpisy  

Víza 

Pokud se vypravíte na Ukrajinu na kratší dobu než 90 dnů během jakéhokoliv 180 denního období, tak nebudete potřebovat žádné speciální povolení, neboť Ukrajina v celkem nedávné minulosti zrušila vízovou povinnost pro občany ČR. 

Ovšem v případě, že tuto dobu překročíte, tak musíte buď předem nebo na místě žádat o příslušné vízum umožňující vám dlouhodobý pobyt. O to lze bezplatně žádat prostřednictvím oficiálního webu Generálního konzulátu ČR sídlícího ve Lvově nebo Ministerstva zahraničních věcí ČR. 

Celní předpisy 

Přes ukrajinské hranice lze převážet maximálně 10 000 eur, případně poměrný ekvivalent (například cca. 300 tisíc hřiven), v hotovosti. Dále není možno bez zvláštního povolení mít u sebe při přechodu hranic nože s čepelí delší než 15 centimetrů.  

Naopak si s sebou lze dovést bez nutnosti platit clo až 1 litr tvrdého alkoholu (nad 20 %), 2 litry vína, 5 litrů piva a 200 cigaret, 50 doutníků či 250 g šňupacího tabáku. 

Budete-li mít jakékoliv dotazy, můžete zanechat Váš dotaz v komentářích či nám napsat na email  [email protected].

Sending
User Review
0 (0 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *